Czym jest Coaching

Dzięki coachingowi to, co do tej pory wydawało się niedostępnym szczytem, może stać się bliższe niż kiedykolwiek. Podczas sesji może się okazać, że nasze problemy są łatwe do rozwiązania, a cele możliwe do osiągnięcia. Podczas coachingu Klient może zauważyć, jak wielkie zmiany dokonują się w jego życiu. Podejściu do pracy, do otaczającego go świata, do samego siebie i do innych osób. Moją rolą, jako coacha jest wspieranie klienta, aby jego droga, do celu choć pełna wyzwań była wspaniałym przeżyciem. W drodze ludzie znajdują własne odpowiedzi i niezwykłą motywację do zmiany. To wszystko powoduje, że mocniej wierzą w siebie i innych oraz odkrywają nowe perspektywy, które na zawsze zmieniają ich życie na lepsze.

„Nie idź za mną bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną bo mogę za Tobą nie nadążyć.Idź obok mnie i bądź moim przyjacielem.” – A.Camus

 Według definicji International Coach Federation coaching jest partnerską relacją, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Coaching odbywa się w formie regularnych spotkań – sesji, podczas których to klient wybiera, na czym chce się skoncentrować, a coach poprzez słuchanie i zadawanie zachęcających do refleksji pytań pomaga klientowi w dogłębnym zrozumieniu swojej sytuacji oraz w precyzyjnym określeniu celów i sposobów ich realizacji. Coach, dzięki swojej wiedzy, znajomości skutecznych narzędzi i umiejętności ich zastosowania wspiera klienta w poszukaniu najlepszych rozwiązań i strategii. Coach wierzy, że to właśnie klient jest autorem najlepszych dla siebie pomysłów.
Zadaniem coacha jest ukierunkowanie klienta na cel, wspieranie go w identyfikowaniu i eliminowaniu przeszkód oraz w dostrzeganiu i wykorzystaniu możliwości.
Coach towarzyszy klientowi w przebyciu drogi z punktu, w którym klient jest, do punktu, w którym chce być.

Podczas procesu coachingowego klient pogłębia swoją świadomość, lepiej poznaje to, co jest dla niego ważne, uświadamia sobie, jakie wartości decydują o jego życiowych wyborach oraz jakie ograniczenia i przekonania powodują, że nie podejmuje istotnych dla siebie działań. Coaching jest inspiracją dla klienta do wykorzystania posiadanych zasobów - umiejętności i wrodzonych zdolności. Klient staje się bardziej kreatywny i zwiększa siłę swojej motywacji. 

 

Aby jeszcze dokładniej wyjaśnić Ci proces, chciałabym się posłużyć piękną opowieścią.

 Opowieść ma tytuł:- "Milton i uciekający koń."

Pewnego popołudnia Milton i pozostałe dzieci bawili się na podwórzu, gdy ujrzeli dziwnego – dużego ruchliwego i rudego konia, który przebiegał obok nich przez podjazd i zaczął pić wodę z koryta.

Dzieci stanęły wryte. Milton najstarszy z nich zdecydował się na szaleńczy czyn. Ostrożnie wszedł na żłób obok konia i wszedł na jego grzbiet. Koń był zaskoczony, ale po chwili znowu zaczął pić wodę. Gdy skończył pić, Milton pociągnął jego gęstą, rudą grzywę i kolanami dał mu znak, by ruszył. Idąc za jego wskazówkami koń pokłusował w górę podjazdu. Na końcu drogi koń zawahał się, a Milton zaczekał. Wreszcie koń wybrał kierunek, a Milton kolanami dął mu znak, by ruszył. Cztery godziny później, w zupełnie innym miejscu w dolinie, pewien spalonym słońcem farmer podniósł głowę i zobaczył jak Milton i koń jadą podjazdem. Zawołał z entuzjazmem: "A więc oto koń wraca do domu!” I spytał Miltona "Skąd wiedziałeś, gdzie go przyprowadzić?" Milton odparł:- " To on znał drogę, nie ja. Ja tylko utrzymywałem jego uwagę." / M. Atkinson, R.T.Chois, "Wewnętrzna dynamika Coachingu.­s.32/